A hipnózis pszichoonkológiai alkalmazásának gyakorlati lehetőségei, Baranya István – pszichológus, onko-pszichológus
A daganatos betegségeket az emberiség több évezrede a rosszindulatú betegségek körébe sorolja. Napjainkban a nyugati kultúra úgy tartja őket számon, mint kiszámíthatatlan, szörnyű, gyógyíthatatlan sorscsapásokat; szinte misztikus félelem alakult ki velük kapcsolatban (Sontag, 1983; Tiringer, 2007). Aki átélte, vagy szerettei, rokonsága, ismerősei körében tapasztalta ennek lefolyását, kezelését és következményeit, az tudja csak igazán értelmezni a fenti gondolatokat. Az emberek a betegség kezelésekor elsősorban műtéti beavatkozásra, hormonterápiára, kemoterápiára és sugárkezelésre gondolnak. Óriási jelentősége és hatékonysága van azonban a pszichológiai kezelésnek, pszichoterápiának is. Ennek két magyarországi „úttörője” Prof. Dr. Bányai Éva emeritus és Dr. Zseni Annamária kiképző hipnoterapeuta, akik „A hipnózis pszichoonkológiai alkalmazása” címmel mesterkurzus keretében adják át tapasztalataikat, tudományukat a kiválasztott hallgatóknak (orvosok, terapeuták, pszichológusok, pszichiáterek). Óriási megtiszteltetés, hogy én is a neves hallgatók között lehetek és a tanultak alapján elméletben és gyakorlatban is alkalmazhatom az ismereteket. Nagy tudású, tapasztalt, kreatív csoport a miénk. Igazi szakmai alkotó közösség, fantasztikus gyakorlatvezetőkkel.
Néhány alapgondolat a hipnózis pszichoonkológiai alkalmazásáról
Az utóbbi időben egyre nagyobb figyelem irányul a rák diagnózisát és kezelését tartósan túlélő betegek életminőségére és annak javítására. A rák kezelése műtéti beavatkozással, és/vagy kemoterápiával, és/vagy sugárterápiával történik. A hipnózis alkalmazása mindhárom eljárásnál bizonyítottan hatékony. Természetesen a hipnózis nem helyettesítheti a farmakológiát és az egyéb klinikai kezeléseket, de velük együtt – bizonyítottak – rendkívül hatékony. A rákbetegséggel diagnosztizált egyént számos krízis, sokk éri:
Mindezekhez rendezett pszichés állapot kell, amely komoly belső kontrollt feltételez a betegtől. Kulcskérdés a külső pozitív megerősítés és a krízishelyzeteken való átsegítés is. A hipnoterápia tartalmas és eredményes segítséget nyújthat: fájdalomcsillapítás, pozitív élmények rögzítése, előhívása, derűs jövőkép kialakítása, optimizmus, életminőség javítása és az esetleges távozás „könnyebbé” tétele…