Módszerek
Onkopszichológiai konzultáció, egyéni tanácsadás
Az onkológiai diagnózis szinte teljesen megváltoztathatja bárki életét. Vannak akik magukba roskadnak, vannak akik tiltakoznak, vannak akik kilátástalannak tartják a jövőjüket, vannak akik családjukhoz, szeretteikhez menekülnek és olyanok is, akik azonnali kezelést, gyógyulást akarnak. Egy közös jellemző azonban minden ilyen betegnél tapasztalható, az érzés, amit „Demoklész kardja” effektusnak neveznek. Ennél a jelenségnél nemcsak a kezelésektől, vizsgálatoktól, műtétektől való félelem lényeges, hanem a gyógyulás utáni visszaesés esetlegességétől való félsz is. Betegnek az kialakított képe sérül, mert úgy érzi, hogy nem sikerült egészségét megőriznie. Nagyon gyakori, hogy ez az érzés csak bizonyos kérdésekben nyilvánul meg. A "Miért pont én?", a "Soha semmi olyat nem tettem, amivel elősegítettem volna, hogy beteg legyek" érzés mutatja, hogy az az ideális kép, ami tudattalanul mindenkiben benne van önmagáról, összetört, mert a betegség ténye összezúzta. Olyan érzelmi reakció ez, ami természetes, hiszen az onkológiai betegség a halállal fenyegető pszichés állapotot jelentette, amitől nem lehet megszabadulni egykönnyen.
Felkészült onkopszichológus jelentheti a kiutat, enyhülés, megnyugvást. Tanácsadás, konzultáció alatt elsősorban bizalmi légkört alakínak ki, majd átbeszélik a lehetséges megoldásokat.
Fontos az életminőség megőrzése, ezért az alábbi területeken történik tanácsadás, konzultáció, vagy intervenció:
• Diagnózis közlése után
• Felkészülés a kezelési folyamatra
• Kemoterápia, sugárkezelés és más kezelések alatt
• Gyógyulási fázisban
• Palliativ fázisban
• Hospice gondozás, terminális állapotnál
• Gyógyulási fázis után rehabilitáció alatt
• Utókezelések alatt
Amire megtaníthatjuk a betegeket:
• relaxációs technikák
• gyógyulási napló vezetése
• új életminőség lelki megélése
• munkavégzés betegség alatt
• kapcsolattartás orvossal, ápolóval
• családon belüli élethelyzet változás és kommunikáció
Akiknek tanácsot tudunk adni:
• daganatos betegeknek
• hozzátartozóknak
• családtagoknak
• ápolóknak
Relaxáció, autogén tréning
A daganatos betegséggel küszködők gyógyulásában rendkívül sokat segítenek a relaxációs technikák. Autogén tréning: lényege, hogy a rendszeresen, tréningszerűen végzett gyakorlatokkal – belső koncentrációval és önmagunkra irányuló passzív figyelemmel - létrehozzuk a pszichés és testi-lelki ellazultságot. Ebben az alvás határán lévő relaxált állapotban elménk befolyásolni képes testünk ön-regulációs rendszerét, amely a keringést, szívritmust és légzést is kontrollálja. Az autogén tréning eljárás lehetővé teszi a stressz csillapítását oly módon, hogy autonóm idegrendszerünket megtanítjuk ellazítani. Kezdetben a pszichológus terápia keretében alkalmazza a betegen, de később (kellő gyakorlás után) a beteg önmaga végzi. Progresszív relaxáció: Azért hívják progresszívnek, mert ez a módszer a szervezet izmait meghatározott sorrendben feszíti és lazítja el, és a feszítések-lazítások hatásai összegződnek. A progresszív izomlazítás gyakorlatát dr. Edmund Jacobson amerikai orvos dolgozta ki, és több kutatás is bizonyította már, hogy ez az egyik leghatékonyabb relaxációs módszer a stressz elűzésére. A lényege tulajdonképpen annyi, hogy figyelmünket végigvezetjük a testünkön, és szépen lassan az összes izmunkat elernyesztjük. Ezt a technikát aktív relaxációnak is nevezik. Imaginációs meditáció zene közben: Meditációs zene alatt a (a pszichológus hangjára) fokozatosan kliens ellazul. Egy módosult tudatállapotba kerül, ahol kizárja a külső hatásokat. A meditációt gyakorlók célja egyrészt a jelenre való koncentrálás, ami segít a stresszhelyzetek kezelésében, másrészt segíti a tudatos összpontosítást, figyelmük ráirányítását bizonyos dolgokra, például a légzésükre.
Hipnoterápia a rákbetegek gyógyításában
A rák orvosi kezelése műtéti beavatkozással, és/vagy kemoterápiával, és/vagy sugárterápiával történik A betegség nagy prevalenciája igazolja, hogy a korszerű farmakoterápia mellett szükség van, azok hatásait facilitáló, illetőleg a betegséggel járó specifikus lelki zavarok (szorongás, depresszió, testképzavar) csökkentését célzó pszichológiai intervenciókra.
A hipnózis alkalmazása mindhárom eljárásnál bizonyítottan hatékony.
A hipnózis egy különleges módosult tudatállapot, amelyben a kliens az egyik személy (a hipnotizált) egy másik személy (pszichológus) szuggesztióira megváltozott érzékeléssel, emlékezettel és akarati cselekvéssel reagál. A hipnózis alatt a páciens kényelmesen ülhet vagy fekhet.
A hipnózis bizonyítottan hatékony:
• szorongáscsökkentésben,
• kemo-és sugárterápia kellemetlen mellékhatásainak csökkentésében,
• a kezelést tartósan túlélő betegek életminőségének javításában (hormonkezelés okozta hőhullámok csökkenése!),
• fájdalomcsökkentés,
• műtéti és invazíveljárásoknál a fájdalom kontrollálásában, az emocionális distressz csökkentésében,
• pozitív életmódváltozás elősegítése,
• pozitív várakozás kialakítása: remény,
Katatím imaginatív pszichoterápia (KIP)
Az egyik leghatékonyabb terápiás módszer. A tudattalan feltárását célozza. A KIP tehát relaxált állapotban, megváltozott tudatállapotban zajlik. A tudattalanban jelen lévő, – éber állapotban rendszerint nem hozzáférhető – problémák, konfliktusok szimbolizációjaként megjelenő élmények, fantáziák tudatosítására és feldolgozására épít. Ezek a felmerülő élmények, fantáziák a korai életkorból származó emlékek érzelmileg telített szimbolikus reprezentációi, /erre utal a katathym kifejezés/.
Egy korai fejlődési szintre történő regresszió következtében az imaginációk elszakadnak az éber állapotban jellemző tudatos, logikus élményfeldolgozástól. A felmerülő képek ősi, primer élményfeldolgozás termékei /ezt jelenti az imaginatív kifejezés/.
A terápia során, – a relaxált állapot elérését követően, – a terapeuta úgynevezett hívóképeket alkalmaz. Ezek a képek tudattalan tartalmak szimbolikus megjelenítői. Ilyen módon alkalmasak arra, hogy aktiválják a vonatkozó tudattalan élményvilágot.
A hívóképek meghatározását követően a terapeuta feladata a paciens asszociációinak követése, az élményvilág minél teljesebb átélésének elősegítése, a tudattalan tartalmak archaikus szinten történő feldolgozása, korrekciója. A traumatizáló, félelmet okozó tartalmak a feldolgozás során megszelídülnek, elvesztik traumatikus jellegüket.
Daganatos betegeknél – relaxált állapotban – képes visszahozni a korábbi, régi pozitív élményeket, amely beépülve a jelenbe rendkívül hatékony a gyógyulásban.
Gyakorló hanganyag készítése és önhipnózis tanítása
Otthoni gyakorló hanganyag:
A pszichológus nem lehet minden pillanatban jelen. A beteg azonban állandóan a betegségével foglalkozik. A terápia periódusai között a diktafonra, okos telefonra felvett személyes gyakorló hanganyag otthoni használata rendkívül hatékony. Egyértelműen segíti a terápiás kapcsolat fenntartását. Erickson szerint - „a hangom magával megy”.
A pszichológus olyan hanganyagot készít, ad át a kliensnek, melyet otthon, vagy más helyen bármikor (motiválásra, stressz oldásra, relaxálásra, immunerősítésre) használhat:
• Feszültségoldás, erőforrás-keresés, immunerősítés támogatása
• Segítség a kezelések elfogadásához, pozitív átéléséhez
• Segítség konkrét problémák, tünetek, a kezelés kellemetlen mellékhatásainak megszüntetéséhez/csökkentéséhez
A pszichológus megtanítja a betegnek az otthon használható önhipnózist, amely a rehabilitáció szakaszában, a terápia lezárása előtt történik. Bányai Éva szerint:
Cél: az önálló, jó minőségű élet kialakításának elősegítése:
• a páciens „leválasztásának”előkészítése,
• önállóságának, én-erejének erősítése
• az esetleges maradványtünetek vagy a hormon-szupresszív terápia kellemetlen mellékhatásai (pl. neuropátiás tünetek, hőhullámok) feletti kontroll kialakítása → ezzel a fizikai komfort-érzés erősítése
• a „Damoklész kardja szindróma” megelőzése → a biztonságérzés megteremtése
Személyiség és klinikai tesztek
Az onkopszichológus számára fontos, hogy megismerje betege személyiségét. ennek egyik hatékony eszköze a pszichodiagnosztika, tesztek, kérdőívek felvétele.
Kiemelt krízishelyzetben nem célszerű ezzel gyötörni a beteget, de nyugalmi állapotban, a kölcsönös bizalom megteremtése után értékelhetővé válik.
Nagyon fontos a rehabilitációs, az utókezelések alatt, vagy a gyógyulás utáni időszakban.
Tesztjeink:
Projektív (TAT, MAWI. RO)
Személyiség ( MMPI, CPI, EPQ, BFQ, TCI, Cattel)